Features
Specifications
Downloads
Ideal for spaces like bedrooms and baths, this switch provides on/off control from a single location and includes a small, built-in light to help you locate it in the dark. Part of the radiant® Collection, it also features clean lines and smooth paddle action for a sophisticated touch.Made exclusively for use with screwless Wall Plates from the radiant® Collection, sold separately.
- For use with incandescent lights/bulbs only.
- Replaces any standard switch with ease, in as little as 10 minutes.
- Locator light illuminates when switch is off, emitting a soft glow to help you find it in the dark. Locator light functions only when paired with an incandescent light.
- Uses a paddle switch for smoother control with a low-profile aesthetic.
- Features durable, high-impact resistant thermoplastic construction.
- Designed to install easily with a narrower back body and captivated mounting screws.
- More color options available to fit any style, including finishes to match current hardware and lighting trends.
- Complete the look with a sleek, screwless radiant® Wall Plate, and coordinate with other designer switches and outlets available from the radiant® Collection.
- cULus Listed
| Brand | Pass & Seymour |
|---|---|
| UPC | 785007856477 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D3 |
| Package Length (in) | 1.63" |
| Package Width (in) | 1.50" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Manufacturer Part Number | TM870WSLCC10 |
| Depth | 1.27 in |
| Type | Switch |
| Height | 4.19 in |
| Load Type | Incandescent |
| Width | 1.43 in |
| Country of Origin | China |
| Amperage | 15.0 A |
| Voltage | 125 VAC |
| Switch Type | Paddle |
| Number of Gangs | 1.0 |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Features | Decorator Style |
| Mounting Type | Wall Box |
| Number of Switches | 1.0 |
| Wall Plate Included | No |
| Throw Type | Single Throw |
| Requires Neutral Wire | No |
| Load Rating | 15 A @ 120 VAC |
| Number of Poles | Single Pole |
| Application Sector | Residential |
| Wire Connection Type | Wire Terminal |
| Connection Location | Back and Side |
| Jigsaw Channel Availability | Retail |
| Warranty Type | 1-Year Limited Warranty |
| Color | White |
| Finish | Satin |
| Material | Thermoplastic |
| Product Line | Pass & Seymour |
| Terminal Accommodation | #14 AWG - #10 AWG |