Features
Specifications
Our complete line of P&S Decorator devices combine today's design aesthetics with ease of installation, reliability and performance that never goes out of style. The smooth rocker action and nickel finish offer a cool way to complement your home.
- 15A Single-Pole Decorator Switch, Brown
- TradeMaster® 15A 3-Way Decorator Switch, Light Almond
- 15A Single-Pole Decorator Switch, Antique Brass
- TradeMaster® 15A 3-Way Decorator Switch, Titanium
- TradeMaster® 15A 3-Way Decorator Switch, White
- TradeMaster Three-Way Illuminated Decorator Switch, White
- TradeMaster® 15A 3-Way Decorator Switch, Brown
- 15A Single-Pole Decorator Switch, Nickel
- 15A, Single-Pole TradeMaster® Decorator Switch, Titanium
- TradeMaster Single Pole Illuminated Decorator Switch, White
- 15A, Single-Pole TradeMaster® Decorator Switch, White
- 15A Single-Pole Decorator Switch, Gray
- 15A Single-Pole Decorator Switch, Ivory
- TradeMaster® 15A 3-Way Decorator Switch, Ivory
- TradeMaster® 15A 3-Way Decorator Switch, Nickel
- 15A Single-Pole Decorator Switch, Black
- TradeMaster Four-Way Illuminated Decorator Switches, White
- TradeMaster® 15A 3-Way Decorator Switch, Gray
- 15A Single-Pole Decorator Switch, Light Almond
- 15A Single-Pole Decorator Switch, Dark Bronze
- TradeMaster® 15A 3-Way Decorator Switch, Black
| Brand | Pass & Seymour |
|---|---|
| UPC | 785007021028 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D4 |
| Package Length (in) | 1.76" |
| Package Width (in) | 1.63" |
| Package Height (in) | 1.63" |
| Manufacturer Part Number | TM873NICC10 |
| Height (U S) | 4.19" |
| UL Listing No | UL20 |
| Number Of Poles | 3-way |
| Country of Origin | MEXICO |
| UL Standard | Yes |
| Width (U S) | 1.43" |
| Product Series | TradeMaster® |
| CSA Standard | Yes |
| Depth (U S) | 1.27' |
| Color | Nickel |
| Special Features | Grounding |
| Style | Decorator |
| Buy American Act Status | Buy American Act Compliant |
| Amps | 15A |
| Volts | 120/277V |
| UN SPS C | 39121704 |
| CSA Listing Info | C22.2 111 |
| Finish | Nickel |