- Passive infrared (PIR) sensor switch technology with 180° coverage up to 600 sq. ft. Rated for up to 600W (5A) of LED lighting.
- Works with virtually any bulb/fixture, including: LED, incandescent, fluorescent, compact fluorescent (CFL), magnetic low-voltage (MLV) and electronic low-voltage (ELV), 1/6 hp.
- Turn the light on when you enter, and let it turn itself off automatically after you leave for true convenience. Perfect for bathrooms, hallways, closets, garages, and more.
- Locator light illuminates when switch is off, emitting a soft glow to help you find it in the dark.
- Features an adjustable time delay to off after no motion is detected. Delay settings range from 30 seconds to 20 minutes after the room is vacated (default 5 minute delay).
- Auto ON/Auto OFF functionality as default. Easily configurable to Manual ON/Auto OFF to meet any need or preference in the home.
- Replace any basic light or fan switch in 15 minutes or less. Supports single pole and multi-location installs. No neutral required.
- Complete the look with a sleek, screwless radiant® Wall Plate, and coordinate with other designer switches and outlets available from the radiant® Collection.
- More color options available to fit any style, including finishes to match current hardware and lighting trends.
- UL Listed
| Brand | Pass & Seymour |
|---|---|
| UPC | 785007496574 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D2 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 3.82" |
| Package Height (in) | 3.82" |
| Manufacturer Part Number | RRW600UTCCCV4 |
| Depth | 1.88 in |
| Color | White |
| Height | 2.63 in |
| Finish | Satin |
| Width | 1.69 in |
| Material | Polycarbonate,Steel |
| Country of Origin | China |
| Product Line | Pass & Seymour |
| Type | Switch |
| Load Type | Incandescent:Fluorescent |
| Voltage | 120 VAC |
| Wattage | 600.0 W |
| Switch Type | Motion Sensor |
| Sensor Type | Occupancy |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Input Voltage | 120 VAC |
| Features | Adjustable Time Delay |
| Line Frequency | 60.0 Hz |
| Mounting Type | Wall Box |
| Wire Size | #14 - #10 AWG |
| Requires Neutral Wire | No |
| Timer Duration | 30 Seconds-20 Minutes |
| Load Rating | 120V 600W (Incandescent) |
| Sensor Coverage | 600.0 sq ft |
| Application Sector | Multi-Dwelling Unit |
| Installation Location | Wall Box |
| Number of Poles | Single Pole 3 Way |
| Sensing Range | Minor Motion 20 ft |
| Wire Connection Type | Flying Leads |
| Horsepower Rating | 1/6 HP @ 120 VAC |
| Jigsaw Channel Availability | Retail |
| On Function | Selectable Auto/Manual |
| Sensor Coverage Pattern | 180.0 ° |
| Warranty Type | Limited Lifetime Warranty |
| Sensor Technology | Passive Infrared (PIR) |
| Operating Humidity | 0-95% RH (Non-Condensing) |
Radiant® Occupancy/Vacancy Sensors
radiant 120V Single Pole Occupancy Sensor
Residential Lighting Controls Sell Sheet
Residential Lighting Controls Brochure
Cleaning Instructions for Wiring Devices
10 Tips for Your DIY Designer Switches & Outlets Project