Features
Specifications
Designed to deliver professional-grade features at an affordable price, the Exmark Radius E-Series zero-turn mower is a great option for landscape maintenance pros and users seeking professional performance. With a 48-inch UltraCut Series 3 cutting deck, the Radius E-Series delivers the cut quality you expect, with reduced maintenance and durability you can count on.
Powered by the Exmark twin-cylinder commercial engine, Radius E-Series models deliver superior operator comfort with an isolated footrest, seat suspension options, and a new side pod design (2023 models) that places vital controls right at the operator’s fingertips
- Maintenance-free, sealed-bearing spindle assemblies for increased durability, reduced downtime, & zero maintenance
- Lower center of gravity and better mass centralization results in increased traction and stability, with improved handling
- Adjustable ROPS system is easy to fold up-and-down, and is built from round tubes for easy, flexible accessory placement
- Operator can quickly and accurately select height of cut from the operator seat
- Smooth rolling 22-inch drive tires and large, 13 x 6.5-inch caster tires
| Brand | Exmark |
|---|---|
| UPC | 193308225326 |
| Manufacturer Part Number | RZE708GEM48C00 |
| Serialized | S |
| Fuel Capacity | 7-gallon (26.5-L) single fuel tank with single fill location. |
| Speed | Infinitely variable speed selection from 0–8.0 mph (12.9 kmph) forward, 0–5.0 mph (8.0 kmph) reverse. |
| Cutting Height Range | 1.5" - 5.0" |
| Coverage in Acres | 3-5 |
| Acres Per Hour | 3.10 |
| Starter | Electric |
| Steering Control | Hydraulically dampened twin levers adjustable both fore and aft. Also has 2-position height adjustment. |
| Caster Forks | .375" thick caster yoke arms |
| Front Caster Tires | 13 x 6.5-6, smooth tread, pneumatic. Bushings |
| Drive Tires | 22 x 9.5-12 Super Turf TL |
| Parking Brake | Lever-actuated pawl brake. |
| Tractor Frame | Unibody, welded, heavy-duty 2" X 3" rectangular tubular steel. |
| Blade Spindles | No maintenance, sealed and non-greasable spindles; 7.30"-diameter cutter housing contains 17mm (.67")diameter spindle shaft and hex blade drive. |
| Cup Holder | Yes |
| Electrical | 12-volt battery with 15-amp alternator. |
| Standard Features | Engine hour meter, cup holder, tow hitch and jack receiver |
| Seat | High back seat with foam padded seat cushion, armrests and integral safety switch |
| Transmission Brand | Hydro-Gear |
| Engine Brand | Exmark |
| Transmission Speeds | Infinitely Variable |
| Engine Model | LC2P77F |
| Engine Displacement | 708 |
| Engine Series | V-Twin |
| Fuel System | Carbureted |
| Transmission | Hydrostatic |
| Drive | Hydro-Drive |
| Engine Spec | K5045 |
| Engine Speed | 3,600 RPM |
| Air Filter | Standard Engine Manufacturer's air filter |
| Drive Description | Dual Hydro Gear ZT2800, hydrostatic transmission with charge pumps, relief valves and independent, replaceable filters. |
| Fuel Type | Gas Carbureted |
| PTO Engagement | MagStop electromagnetic 125-ft-lb clutch |
| Drive System | Hydro-Drive |
| Drive Wheel Release | Allows unit movement without engine running. |
| Fuel Indicator | Translucent Visual |
| Deck Lift | Standard; foot-controlled deck lift changes cutting height and lifts the deck to maneuver around obstacles, or place in transport position. |
| Carb Compliant | No |
| Safety Package | Operator Presence Controls (OPC) and drive system interlock, with safety interlock system indicators. |
| ROPS | 2-post foldable ROPS standard with seat belt and latch. |
| Deck Style | Floating Deck |
| Deck Style Description | Full-floating UltraCut Series 3. Side discharge standard, with molded discharge chute and option to bag or mulch. |
| Width / Cutting Deck | 48" |
| Deck Construction | 10-gauge high strength alloy top that is formed and continuously seam welded, with 7-gauge side skirt. |
| Cutting Heights | 1.5" (3.8 cm) to 5.0" (12.7 cm) in 0.25" (.6 cm) increments, adjustable from operator's seat. |
| Blade Tip Speed | Approximately 18,500 fpm. |
| Bag Capacity | N/A |
| Blades | 2 Blades at 24.50" Length |