Features
Specifications
This adapter allows the use of SDS plus shank accessories in a 1/2 in. chuck rotary hammer.
- Chuck adapter - SDS to 1/2 in. to 20 thread
- Works with Milwaukee 1/2 in. all metal three jawed chuck (48-66-1360), chuck screw (06-75-3150) and chuck key (48-66-3280) - each sold separately
- Durable replacement part
- Use only Milwaukee specified replacement parts to achieve maximum life and performance from your tool
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242086269 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section W1 |
| Package Length (in) | 5.70" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.15" |
| Manufacturer Part Number | 48-03-3005 |
| Material | Metal |
| Color / Finish | Silver |
| Length | 0.5 Inches |
| Brand / Model Compatibility | This adapter allows the use of SDS Plus shank accessories in a 1/2" chuck rotary hammer |
| Shank Diameter | not included |
| Chuck Fitment | SDS-Plus |