SKU: 162564VHY
| Location: Aisle 08, Section X5
$9.49
8 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
- Buy 10 for $8.54 each and save 10%
Features
Specifications
Oil Seal, 1-5/8 in Inside Dia, 2.562 in Outside Dia, 0.438 in Width, Nitrile Rubber
- Very good resistance to oil and gasoline
- Superior resistance to petroleum-based hydraulic fluids
- Wide range of service temperatures
- Good resistance to hydrocarbon solvents
- Very good resistance to alkalis and acids
- Double lip with spring
| Brand | Dichtomatik |
|---|---|
| UPC | 750886039242 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section X5 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 75006165 |
| Inside Diameter | 1-5/8 in |
| Outside Diameter | 2.562 in |
| Width | 0.438 in |
| Material | Nitrile Rubber |
| Application | For Pumps, Transmissions, Gearboxes, Axles, Other Industrial Uses |