Danco
Seals and Springs for Valley Single Handle Faucets
SKU: DA80686
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$5.79
Features
Specifications
Downloads
Repair your leaky faucet with the Danco Seals and Springs for Valley Single Handle Faucets. Fixing your dripping faucet by repairing the cartridge will save water and keep you from buying an entire new faucet. It is designed to be compatible with hot and cold water applications. This kit includes 2 seals and 2 springs and is used on kitchen, lavatory and tub/shower faucets manufactured before October 1986.
- Durable stainless steel, rubber, and plastic construction
- Repairs kitchen, lavatory and tub/shower faucets before 1986
- Fits Valley OEM Ref. #V-7700/01
- Includes (2) blacks seals, (2) white seals and (2) springs
- Includes (1) 4-3/8 in. OD x 3-11/32 in. ID x 7/16 in. thick washer
| Brand | Danco |
|---|---|
| UPC | 037155806867 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section I1 |
| Package Length (in) | 1.05" |
| Package Width (in) | 1.55" |
| Package Height (in) | 3.25" |
| Manufacturer Part Number | 80686 |
| Country of Origin | Taiwan |