Features
Specifications
Buyers Products Corner Security Latch Set is a basic latch set for flat surface fastening and can be used for stake bodies, trailers, gates and numerous other applications. Available in either a plain finish bolt-on style, zinc finish bolt-on style or plain finish weld-on style, the set can be installed for either right- or left-hand operation. Pieces are also sold individually for customization and repair needs.
- Complete set of four pieces for quick and easy installation
- Available in either a plain finish bolt-on style, zinc finish bolt-on style or plain finish weld-on style
- Replacement parts also available for repair needs
- Can be installed for right- or left-hand operation for ease of use
| Brand | Buyers Products |
|---|---|
| UPC | 724920015219 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 13, Section N6 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | B2589BZ |
| Type | Corner |
| Finish | Zinc Plated |
| Handle Length | 4.6 in |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Material | Carbon Steel |
| Pin Diameter | 1/2 in |