MaxLite
2 Head LED Security Light with Motion Sensor, Black Finish
SKU: MSL2HL
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$24.99
Features
Specifications
Downloads
The LED Motion Sensor Security Light is the ideal solution to illuminate areas for task functions as well as security reasons. An integral photocell automatically turns it on or off between night and daytime. The motion sensor provides light when activity is detected either to help with normal tasks or to highlight and deter possible security threats. It has two adjustable heads to allow you to aim the light where you want it to go.
- UV stabilized impact resistant polycarbonate plastic housing and heads
- PIR motion sensor with integral photocell
- Direct Wall Mount Installation
| Brand | MaxLite |
|---|---|
| UPC | 767627069970 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section D4 |
| Package Length (in) | 11.50" |
| Package Width (in) | 4.06" |
| Package Height (in) | 6.80" |
| Manufacturer Part Number | MSL2HL |
| Power Consumption (W) | 28W |
| Lumens (lm) | 2,500 lm |
| Efficacy (lm/W) | 90 lm/w |
| CRI | >80 |
| Color Temperature (K) | 5000K |
| Distribution | Type V |
| Voltage | 120V |
| Lumen Maintenance (L70) | >100,000 hrs |
| Controls | PIR Motion Sensor and integral photocell, 3 sensitivity settings 13’-45’ range |
| Mounting | Wall, hardware included (see instruction manual) |
| Housing & Lens | UV stabilized impact resistant polycarbonate |
| Operating Temperature | -20°C/-4°F - 40°C/104°F |
| Weight | 1.5lbs (680g) |
| Listings | ETL, FCC, IP65 |
| Warranty | 3 years |