Van Sickle
Self-Etching Multi-Surface Primer Spray (Flat - Gray) 12 oz
SKU: 16770
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$11.99
- Buy 6 for $10.79 each and save 10%
Features
Specifications
Downloads
This versatile multipurpose primer ensures exceptional adhesion to a wide range of surfaces. It is designed to resist rust, corrosion, and stains. Ideal for projects that demand a fast-drying solution, this primer enables same-day priming and top-coating.
- Great for use on metal, fiberglass, aluminum, galvanized, and most plastics
- Fast dry: one hour to recoat
- Ideal multi-use primer
| Brand | Van Sickle |
|---|---|
| UPC | 082095167707 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section C1 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 7.90" |
| Manufacturer Part Number | 16770 |
| Discountable | Y |
| Type | Self-etching Primer |
| Size | 12 oz |
| Style | Primer |
| Color | Gray |
| Application | Etching |
| Brand | Ag Specialty |
| Sheen | Flat |
| Coatings Use | Primer |