Features
Specifications
The MILWAUKEE® Self-Retracting Utility Knife features a self-retracting blade mechanism retracts the blade when the button is released. The Milwaukee retractable blade utility knife offers tool-free blade changes for quick and efficient changes and on-board storage for up to 5 blades. The two blade positions allow users to choose the cutting depth of the blade to minimize damage from over-cutting. The lightweight utility knife has a slim, all-metal body that takes up less space while standing up to the toughest job sites.
- Self Retracting
- Metal Body
- Stores 5 Extra Blades
- Tether Ready Lanyard Hole
- Tool Free Blade Change
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242534456 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section H2 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 48-22-1512 |
| Blade Length | 2.4 in |
| Blade Material | Steel |
| Color Finish | Red |
| Depth | 6.52 Inches |
| Handle Type | Straight |
| Material | Steel |
| Package Quantity | 1 |
| Country of Origin | Taiwan |