Features
Specifications
Stanley retractable blade can be moved around in pocket or bag. The blade can be minimized to avoid injuries.
- Orange coloured for high visibility and safety
- Spring-loaded blade retracts when pressure on slide button is released
- Machine screw firmly holds knife body together - screwdriver required for blade change
- Contoured handle and textured die-cast body for slip-resistance
- Store up to 10 blades in handle
- Lanyard hang hole for easy transportation and storage
- Replacement Blades: 11-987, 11-988, 11-800, 11-700, 11-938, 11-914, 11-921
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174101898 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section H2 |
| Package Length (in) | 8.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | 10-189C |
| Country of Origin | United States |
| Length | 8 in |
| Width | 3 in |
| Height | 0.75 in |
| Weight | 0.35 lbs |
| Battery Test Summary | STANLEY_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_Rev_1,2.pdf |
| Disclaimer | NULL |
| Warranty | 1LW |
| Claims Needed | No |
| Blade Length | 2.5 In |
| Blade Width | 0.625 |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Product Primary Material | Metal |