Features
Specifications
For a wall supported chimney system with a horizontal connector passing through an exterior wall, connecting to a Tee and running vertically up the exterior wall to termination above the roof line. The Thru-the-Wall Support Kit provides all necessary parts for a complete installation with the exception of required insulated pipe lengths to reach desired chimney height. Contains: Round top, wall band, insulated tee and plug, wall support kit, insulated wall thimble, chimney pipe adapter, and finishing collar.
| Brand | SELKIRK |
|---|---|
| UPC | 053713131004 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section C0 |
| Package Length (in) | 24.25" |
| Package Width (in) | 18.50" |
| Package Height (in) | 24.00" |
| Manufacturer Part Number | 206622 |
| Size | 6 In. |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With | Model SSII |