Features
Specifications
For use with the Insulated Tee as an interior or exterior support where the chimney has a lateral connection. Also useful where the pipe connection passes through a combustible interior or exterior wall. Braces may only be fastened to the wall below the plate for chimneys which penetrate through the wall.
| Brand | SELKIRK |
|---|---|
| UPC | 053713131752 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section C2 |
| Package Length (in) | 24.20" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 14.40" |
| Manufacturer Part Number | 208430 |
| Width | 15 In. |
| Depth | 12-1/2 In. |
| Height | 17 In. |
| Material | Galvanized Steel |
| For Use With | Model SSII |