Features
Specifications
For a wall-supported chimney system with a horizontal connector passing through an exterior wall, connecting to a Tee and running verticaly up the exterior wall to termination above the roof line. The thru-the-wall support kit provides all necessary parts for a complete installation with the exception of required insulated pipe lengths to reach your desired chimney height.
| Brand | SELKIRK |
|---|---|
| UPC | 053713131950 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section C0 |
| Package Length (in) | 16.50" |
| Package Width (in) | 24.00" |
| Package Height (in) | 32.50" |
| Manufacturer Part Number | 208622 |
| Dimensions | 8 in Dia |
| Includes | (1) Round Top (1) Wall Band (1) Insulated Tee (1) Wall Support Kit (1) Insulated Wall Thimble (1) 12 in Pipe Section (1) Smoke Pipe Adapter and (1) Finish Collar |
| Material | Stainless Steel |