Features
Specifications
3" Type L insulated pipe for pellet stove applications. Pipe and fittings overlap 1-1/2" when jointed. Assembled length is 1-1/2" less than listed lengths.
| Brand | SELKIRK |
|---|---|
| UPC | 053713166167 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section D2 |
| Package Length (in) | 36.00" |
| Package Width (in) | 3.25" |
| Package Height (in) | 3.25" |
| Manufacturer Part Number | 243036 |
| Type | Type L Insulated |
| Inside Diameter | 3 In. |
| Length | 3 Ft. |
| Finish | Unpainted |
| Material | Stainless Steel Liner & Galv Jacket |