Features
Specifications
Installs quickly and eliminates the need for using individual firestops. The round shielding acts as a radiation shield and provides the required 2" air space clearance to combustibles. The 2 sections telescope to accommodate 6" to 11" wall thickness.
| Brand | SELKIRK |
|---|---|
| UPC | 053713999307 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section C1 |
| Package Length (in) | 23.00" |
| Package Width (in) | 6.75" |
| Package Height (in) | 23.05" |
| Manufacturer Part Number | 208463 |
| Size | 8 In. |
| Diameter | 22 In. |
| Opening Size | 14-1/8 In. x 14-1/8 In. |
| Wall Thickness | 6 to 11 In. |
| Clearance To Combustibles | 2 In. |
| Material | Galvanized Steel |
| For Use With | Model SSII |