Features
Specifications
Ultra Temp is the superior choice with stainless steel inner liner and outer jacket for small residential applications to large custom chimney projects. The coupling systems easily Twist-Lock together for quick and easy installation. For added protection the slim design lock band neatly conceals and protects seams. Ultra-Temp All-Fuel chimney offers a wide range of diameters for residential and light commercial applications.
- For connection to Connector Pipe
- Limited lifetime warranty
- Is safety certified (Listed) in accordance with CAN/ULC-S604
| Brand | SELKIRK |
|---|---|
| UPC | 053713133350 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section C2 |
| Package Length (in) | 8.20" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 8.40" |
| Manufacturer Part Number | 256240 |
| Country of Origin | United States |