Features
Specifications
Use semi-flex discs with Fiberglass backing in Silicon Carbide for concrete prep work - cleaning, grinding, sanding floors and walls. Floor coating removal - epoxy, glue, urethane, coatings, mastics. Stone, brick and masonry. Non-ferrous metals. Fiberglass.
- Rigid phenolic (fiberglass) backing for aggressive grinding application
- Phenolic backings are stronger than plastic and vulcanized fiber backings
- Rigid disc design allows for more control when grinding corners and edges
- Made for unlimited storage life
- No deformation due to use, heat or humidity
| Brand | CGW |
|---|---|
| UPC | 655332496061 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 31, Section M5 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | 49606 |
| Type | Type 27 Flat Semi-Flex Rigid |
| Diameter | 4-1/2 in |
| Grit Size | 16 |
| Grit Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Maximum Speed Rating | 13300 rpm |
| Backing Material | Phenolic |