Features
Specifications
Downloads
The semi-rigid aluminum duct is ideal for applications where code requires an all aluminum product. This duct is totally noncombustible with a maximum operating temperature of 435°F. The UL duct is thicker than the standard version and new manufacturing technology incorporated into the duct allows for easy rotation and therefore more durable handling of the duct by the contractor.
- Flexible semi-rigid aluminum triple-lock design for more durability
| Brand | Dundas Jafine |
|---|---|
| UPC | 039899731207 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 05, Section C5 |
| Package Length (in) | 4.00" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 4.20" |
| Manufacturer Part Number | MFX48X |
| Size | 4” x 8’ |