SKU: SNS41
| Location: Aisle 28, Section N3
$229.99
5 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
It's fast, multi-directional stitching is a major benefit in applications like ridge beams and all types of sheathing.
- Durable construction, minimizes downtime and operating costs
| Brand | SENCO |
|---|---|
| UPC | 741474307911 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section N3 |
| Package Length (in) | 11.60" |
| Package Width (in) | 3.20" |
| Package Height (in) | 15.00" |
| Manufacturer Part Number | 3L0003N |
| Air Consumption | 5.4 cu-ft |
| Air Inlet Size | 3/8 in |
| Air pressure | 80 to 120 psi |
| Color | Black/Gray/Red |
| Crown Width | 7/16 in |
| Dimensions | 15 in L x 4.18 in W x 10.75 in H |
| Firing Mode | Contact Actuation |
| Housing Material | Aluminum |
| Leg Length | 1 to 2 in |
| Magazine Capacity | 160 |