Sentry Safe
Key Lock Fire-Safe Security File
SKU: 1170NAFHRO
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$64.99
Features
Specifications
UL (Underwriter's Laboratories) classified, 1/2-hour fire protection up to 1550 degrees Fahrenheit. Organizes and protects records in hanging file folders (not included). Large capacity with easy access. Black. Key lock for privacy and security.
| Brand | Sentry Safe |
|---|---|
| UPC | 049074021184 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I3 |
| Package Length (in) | 14.70" |
| Package Width (in) | 15.40" |
| Package Height (in) | 13.10" |
| Lock Type | Key |
| Interior Width (In.) | 12 |
| Interior Height (In.) | 10.3 |
| Interior Depth (In.) | 9.5 |
| Exterior Width (In.) | 15.4 |
| Exterior Height (In.) | 13.1 |
| Exterior Depth (In.) | 14.7 |
| Color | Gray |