Sentry Safe
Key Lock Steel 11 In. Deep Security Chest
SKU: 970646
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$39.99
Features
Specifications
Up to 5 times the fire resistance of an insulated metal box. Compact organization for home or office. Key lock closure for privacy. The best selling multipurpose Sentry chest worldwide. Convenient carrying handle. Exterior dimensions: 14-1/4 In W x 6-1/8 In H x 11 In D. Interior dimensions: 12 In W x 3-1/2 In H x 7-3/4 In. D. UL (Underwriter's Laboratories) fire rating 1/2-hour. UL explosion hazard test. Sentry 1-year limited warranty and 3-year after fire replacement guarantee.
| Brand | Sentry Safe |
|---|---|
| UPC | 049074021825 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 19, Section I3 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 14.25" |
| Package Height (in) | 6.13" |
| Lock Type | Key |
| Material | Steel |
| Interior Width (In.) | 12 |
| Interior Height (In.) | 3.5 |
| Interior Depth (In.) | 7.75 |
| Exterior Width (In.) | 14.25 |
| Exterior Height (In.) | 6.125 |
| Exterior Depth (In.) | 11 |