Features
Specifications
Use the Septor LED headlamp to perform tasks at arm's length or "up close" work where seeing details is important. This soft flood light may be more appropriate than extreme brightness or reach. Class I, Div 2 rated and powered by three "AAA" alkaline batteries.
3 Light Modes:
High: 120 Lumens, 3.5 hrs
Medium: 45 Lumens, 10 hrs
Low: 13 Lumens, 55 hrs
- (3) "AAA" Alkaline batteries included
- Elastic headstrap
- For "up close" work where seeing details is important
- 90 degree tilting head prevents neck fatigue
- Push-button switch is easy to use with gloved hands
- IPX4 rated for water resistance
| Brand | Streamlight |
|---|---|
| UPC | 080926610521 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section I4 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | 61052 |
| Lumen Levels | 120 Lumens (High) | 45 Lumens (Med) | 13 Lumens (Low) |
| Runtime levels | 3.5 Hrs (High) | 10 Hrs (Med) | 55 Hrs (Low) |
| Beam Distance | 60 m |
| Number of Batteries | 3 |
| Battery Type | Alkaline |
| Body Material | Thermoplastic |
| Water Penetration Rating | IPX4 |
| Safety Rated/Intrinsically Safe | Yes |
| Color | Yellow |