Features
Specifications
The Gardner Bender 2-7/16 in. x 1-1/16 in. Steel Staples for 4/3 and 2/3 Service Entrance Cable (10-Pack) install cable easily onto wood surfaces. These staples offer sharp offset legs that resist splitting wood and feature a burr-free construction.
- Attaches service entrance cable to a wood surface
- Burr-free steel construction
- Designed for use with 4/3 and 2/3 cable
- Sharp, offset leg points help guide the staple and won't split the wood
| Brand | Gardner Bender |
|---|---|
| UPC | 032076003036 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section D4 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | GSE-15410 |
| Each in Package Height (in) * | 5.500 |
| Each in Package Width (in) ° | 3.750 |
| Each in Package Length/Depth (in) * | 0.630 |
| Each in Package Weight (oz) ° | 2.400 |