Features
Specifications
Type SE style U is designed for above-ground service entrance use, as well as interior wiring. The cable meets the requirements of UL. Also available in 1000 ft reels. Conductor Compact stranded [AA-8000] series aluminum alloy. Insulation Black cross-linked polyethylene [XLPE]. Identification Insulated conductors are phase identified. One insulated conductor has a single longitudinal red strip. One insulated conductor is black. Construction The bare conductor strands are helically wound about the two paralleled insulated conductors. A glass-reinforced tape is applied over the conductors. A polyvinyl chloride [PVC] jacket is extruded over the sub-assembly. The jacket is flame retardant and sunlight resistant. Stranding insulated conductor 7 strands, bare conductor 12 strands.
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section A1 |
|---|---|
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Number of Conductors | 3 |
| Conductor Size | 2/1 AWG |
| Conductor Material | Aluminum |
| Solid/Stranded | Stranded |
| Insulation Material | Cross-Linked Polyethylene |
| Jacket Material | PVC |
| Insulation Color | Black |
| Jacket Color | Gray |
| Length | 200 ft |