Features
Specifications
Wall Mount Sink Faucet, Royal Series, 8 in Faucet Center, Straight Spout, 6-1/2 in Spout Reach, 2 Handles, 1 Faucet Holes, 1/2 in, MNPT, Wall Mount, 1/4 Turn Ceramic Valve/Cartridge, Lever Handle, Brass, Solid Rough chrome
- Heavy duty flanges with eccentric fittings for quick installations
- 6-1/2 in heavy cast spout with pail hook and hose thread
- Includes wall bracket for spout support
- 1/4 turn high-performance ceramic cartridge valves with integral check
- 1/2 in NPT male inlets on 8 in centers
- Built-in vacuum breaker
- Integral stops
- Lever handles
- Mounting kit included
- Solid rough chrome brass base
| Brand | Krowne |
|---|---|
| UPC | 822196161279 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section H6 |
| Package Length (in) | 9.60" |
| Package Width (in) | 6.00" |
| Package Height (in) | 11.60" |
| Manufacturer Part Number | 16-127 |
| Collection | Royal Series |
| Faucet Center Size | 8 in |
| Spout Type | Straight |
| Spout Reach | 6-1/2 in |
| Number of Handles | 2 |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | MNPT |
| Mounting Type | Wall |
| Valve/Cartridge Type | 1/4 Turn Ceramic |
| Handle Type | Lever |
| Material | Brass |
| Finish | Solid Rough chrome |