Features
Specifications
Set Screw, 5/16-18, UNC, 3/8 in Overall Length, Socket Head Type, Allen Drive Type, Grade 18-8 Grade, Stainless Steel, ASTM F912 Standards, Cup Point Type
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section C3 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 0.25" |
| Package Height (in) | 0.50" |
| Thread Size | 5/16-18 |
| Thread Type | UNC |
| Overall Length | 3/8 in |
| Head Type | Socket |
| Drive Type | Allen |
| Grade | Grade 18-8 |
| Material | Stainless Steel |
| Standards | ASTM F912 |
| Point Type | Cup |