Features
Specifications
This hose is ideal for consumer and commercial sewer jetters with operating pressures of 4800 PSI or less. ProPulse’s jetter hose offers optimum flexibility and lightweight construction. ** Not for use with hot water or steam
- Use with cold water only
- 1/4" hose diameter
- 4,400 PSI
- 160 deg F
- Connections - 1/4" MPT x 1/4" MPT
| Brand | Propulse |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section S2 |
| Package Length (in) | 12.20" |
| Package Width (in) | 11.40" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | 686200032 |
| Series | UBERFLEX™ |
| Diameter | 1/4" |
| Length | 50 ft |
| Color | Black |
| Pressure Rating | 4400 psi |
| Temperature Rating | 160 deg F |