Features
Specifications
Copper-coated steel, economical, used for hog rings and general-purpose applications. Slant cut for applications requiring penetration. Non-offset for a close with the tips nearly touching. Ideal for large diameter materials such as fence wire where a small gap between the tips is okay.
| UPC | 031365060309 |
|---|---|
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Finish | Copper |
| Material | Steel |
| Point Type | Slant |
| Wire Gauge | 12.5 ga |