Features
Specifications
11 ga copper-coated steel, economical, used for hog rings and general-purpose applications. Slant cut for applications requiring penetration. Non-offset for a close with the tips nearly touching. Ideal for large diameter materials such as fence wire where a small gap between the tips is okay. Box 25 rings.
| Brand | SEYMOUR |
|---|---|
| UPC | 031365061504 |
| Package Length (in) | 8.77" |
| Package Width (in) | 5.42" |
| Package Height (in) | 3.33" |
| Finish | Copper |
| Material | Steel |
| Point Type | Slant |
| Wire Gauge | 11 ga |