Features
Specifications
Convenient, easy-to-use, and constructed with lightweight materials, the versatile SG 11 manual, handheld multipurpose sprayer is great for the garden, yard or farm. Use it to mist or spray liquid fertilizers, pesticides and disease-controlling chemicals with precision. The SG 11 features a translucent tank for managing liquid levels as well as a non-adjustable hollow cone nozzle. No matter where you need it, this compact sprayer will help you get up close when protecting your plants.
| Brand | STIHL |
|---|---|
| UPC | 886661023097 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16, Section N6 |
| Manufacturer Part Number | 42550194911 |
| Working Pressure | 29 psi |
| Weight | 1.0 lbs |
| Container Capacity | 0.4 gal |
| Power Source | Manual |
| Device Width | 240 mm |
| Device Height | 308 mm |