Features
Specifications
The SG 71 manual backpack sprayer provides professionals with the ability to apply chemicals on the jobsite dependably and with accuracy. Able to hold up to 4.76 gallons, this sprayer delivers on a host of features that add to its durability and functionality. The internal pump design helps protect the pump mechanism and the interchangeable pump lever allows for lever mounting on either side. Additionally, the separate pressure reservoir means pros don’t have to pressurize the entire tank, allowing them to get the work done quickly.
- One multi-function control handle allows for easy access
- Anti-vibration system helps reduce operator fatigue and provides a more comfortable working experience
- Adjustable support harness that distributes weight evenly across the shoulders and back, reducing user fatigue
- The interchangeable pump lever allows for the lever to be mounted on the right or left side
- Internal pump is protected from external damage.
| Brand | STIHL |
|---|---|
| UPC | 886661023158 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16, Section N6 |
| Manufacturer Part Number | 42550194971 |
| Working Pressure | 40 psi |
| Weight | 10.6 lb |
| Container Capacity | 4.76 gal |
| Power Source | Manual |
| Device Width | 398 mm |
| Device Height | 548 mm |