Carlon
1-Gang PVC Molded Rigid Non-Metallic Dead-End Termination Wall Box, 1/2 In. Outlet
SKU: FSE12
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.99
Features
Specifications
PVC (polyvinyl chloride) molded conduit outlet box for dead-end terminations. UL (Underwriter's Laboratories) listed.
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 088700065901 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 2.38" |
| Manufacturer Part Number | E980DFNCTN |
| Number Of Gangs | 1 |
| Material | PVC |
| Construction | Molded |
| Mount Type | Nail On |
| Width (In.) | 3.8 |
| Height (In.) | 5 |
| Depth (In.) | 2.25 |
| Volume | 18 Cu. In. |
| Metallic/Non-Metallic | Non-Metallic |
| Gangable | No |
| Shape | Rectangle |
| Color | Gray |
| Certification | UL Listed |