Features
Specifications
Shaft Coupling, Solid, 1-1/8 in Bore Dia, 2 in Outside Dia, 4-1/2 in Overall Length, 7/8 in Length Through Bore, 1/4 in keyway
- This solid steel shaft coupling is ideal for connecting two opposing shafts together typically found in hydraulic pumps, gearboxes and more
| Brand | G&G Manufacturing Company |
|---|---|
| UPC | 661202010701 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W3 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Manufacturer Part Number | 127-1800 |
| Type | Solid |
| Bore Diameter | 1-1/8 in |
| Outside Diameter | 2 in |
| Overall Length | 4-1/2 in |
| Length Through Bore | 7/8 in |
| Shaft Connection | 1/4 in keyway |