Features
Specifications
Shaft Coupling, Solid, 7/8 in Bore Dia, 1-3/4 in Outside Dia, 3 in Overall Length, 3/4 in Length Through Bore, 3/16 in keyway
- This solid steel shaft coupling is ideal for connecting two opposing shafts together typically found in hydraulic pumps, gearboxes and more
| Brand | G&G Manufacturing Company |
|---|---|
| UPC | 661202010657 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W3 |
| Package Length (in) | 2.40" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | 127-1400 |
| Type | Solid |
| Bore Diameter | 7/8 in |
| Outside Diameter | 1-3/4 in |
| Overall Length | 3 in |
| Length Through Bore | 3/4 in |
| Shaft Connection | 3/16 in keyway |