Shakespeare
Auto Winder Bump Feed Trimmer Head
SKU: 706008
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$39.99
Features
Specifications
The Shakespeare Auto Winder Bump Feed Trimmer Head eliminates tangled spools with its easy feed technology. For easy line changes, simply insert the line and crank the bump knob. You get the continuous cutting benefit of a bump head without having to open the head to change the line. Universal Autowinder works with most gas curved-shaft and straight-shaft trimmers. Designed to accommodate trimmer line sizes between 0.080 to 0.105 inch in diameter. Ideal for trimming and edging grass.
| Brand | Shakespeare |
|---|---|
| UPC | 015221172160 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20 End Cap |
| Package Length (in) | 8.80" |
| Package Width (in) | 6.60" |
| Package Height (in) | 3.40" |
| Line Feed | Bump |
| Shaft | Universal |
| Line Diameter (In.) | 0.080 & 0.105 |