Burcam
16.4 gal 1 in 1 in Shallow Well Jet Pump
SKU: 506547SS
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$499.99
Features
Specifications
Shallow Well Jet Pump, 16.4 gal, 1 in Inlet, 1 in Outlet, 3/4 hp, Stainless Steel, 120/240 V, 7.5 A, 70 psi Maximum, 18 in L x 11 in x 21.5 in
| Brand | Burcam |
|---|---|
| UPC | 772910065478 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I6 |
| Package Length (in) | 19.60" |
| Package Width (in) | 11.60" |
| Package Height (in) | 24.20" |
| Flow Rate | 16.4 gal |
| Inlet Size | 1 in |
| Outlet Size | 1 in |
| HP Rating | 3/4 hp |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Current Rating | 7.5 A |
| Pressure Rating | 70 psi Maximum |
| Dimensions | 18 in L x 11 in x 21.5 in |