Features
Specifications
SharkBite 1/2" (100 Pack) Copper Crimp Ring
- Compatible with PEX and PE-RT pipe.
- Made from high performance Acudel Polymer
- Minimum working temperature 33°F at 160 psi. Maximum working temperature 200°F at 80 psi.
- Certified for potable and radiant heating applications.
- Connects to PEX pipe with copper crimp rings or stainless steel clamps.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285603110 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I3 |
| Package Length (in) | 4.20" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 1.40" |
| Manufacturer Part Number | 23102W |
| Each Weight | 1.37 |