Features
Specifications
Downloads
SharkBite PEX-B is a cross-linked polyethylene tubing designed for use in residential and commercial plumbing applications. PEX pipe is flexible and easy to work with, which reduces the number of fittings needed to complete a job; reducing cost and leak points. PEX is also extremely durable and corrosion/freeze resistant. SharkBite PEX is compatible with brass or plastic barb fittings using copper crimp ring or stainless steel clamp connection methods or push-to-connect fittings. SharkBite PEX is available in three colors (red/white/blue) to designate hot and cold lines.
- Strong, flexible, corrosion/freeze-resistant pipe
- Designed for hot or cold plumbing applications
- Approved for use with push-to-connect (ASSE 1061), plastic barb (ASTM F2159), and brass barb (ASTM F1807) fittings
- Minimum working temperature 33°F at 160 PSI
- Maximum working temperature 200°F at 80 PSI
- Maximum working pressure is 160 PSI at 33° F – 70° F (see spec sheet for more detail)
- Approved for water service lines and burial applications including being buried under concrete
- Highest-rated chlorine resistance, one-month UV resistance
- Made in USA
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285240056 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I3 |
| Package Length (in) | 0.63" |
| Package Width (in) | 0.63" |
| Package Height (in) | 60.00" |
| Manufacturer Part Number | U860B5 |
| Weight | 0.58 |
| Length | 6.5 |
| Width | 0.6 |
| Height | 0.6 |