Features
Specifications
SharkBite 1/2" X 3/4" FIP, 12" Stainless Steel Braided Water Heater Connector
- Are compatible with PEX, copper, CPVC, PE-RT and HDPE pipe in any combination.
- Don't require special tools, crimping, glue or soldering.
- Can be easily removed using a Disconnect Clip or Disconnect Tongs (both sold separately).
- Are rated for 200 psi and 200°F (93°C).
- 25-year warranty.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285604551 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I1 |
| Package Length (in) | 11.40" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Each Weight | 0.49 |
| Case Quantity | 36 |