Features
Specifications
SharkBite crimp rings are used to install barbed fittings with PEX pipe. The crimp fitting is barbed for installing inside the PEX pipe and a crimp ring is used on the outside of the pipe to make a secure connection.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285603134 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I3 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 23104CP25 |
| Fitting Size | 1 In. |
| Connection Type | Crimp |
| Material | Copper |