SKU: CR1SX
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$11.99
/ Pack
/ Pack
- Buy 6 Pack for $10.79 each and save 10%
Features
Specifications
SharkBite Clamp Rings are intended for use in a PEX system using barb fittings. These rings are tightened down using a PEX Clamp Tool. Clamp Tool works with any sized clamp rings up to 1 In.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285601956 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section I3 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | UC956A |
| Diameter | 1 In. |
| Material | Stainless Steel |