Features
Specifications
The SharkBite Disconnect Tong makes changing and disassembling SharkBite push-fit fittings fast and easy. Simply fir the tongs onto the fitting and pipe, squeeze the tongs together to retract the collar, and pull to slide the fitting off.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285024335 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.70" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 5.10" |
| Manufacturer Part Number | U713A |
| For Use With | 3/4" Fitting Sizes |