Features
Specifications
SharkBite 3/4" x 1" FIT brass push-fit water water softener adapter. 1 per bag. Easily connects copper, PEX, or CPVC tubing to 1" FIP fitting for water softeners. DZR brass and are corrosion resistant. Certified as a manufactured joint and for underground and behind-the-wall applications without access panels. Demount clip allows user to release the fitting from the pipe for convenient installation flexibiliity (sold separately). Rated to 200 F (degrees Fahrenheit) and 200 psi (pounds per square inch). Listed by IAPMO and design certified and listed to ASSE 1061/NSF 61. Meets all UPC, IPC, and cUPC requirements.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285009394 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H1 |
| Package Length (in) | 2.00" |
| Package Width (in) | 1.50" |
| Package Height (in) | 1.50" |
| Manufacturer Part Number | U086LFA |
| Fitting Size 1 | 3/4 In. |
| Fitting Size 2 | 1 In. |
| Connection Type 1 | Push |
| Connection Type 2 | FIP |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 200 |
| Maximum Working Temperature (F) | 200 |
| Fitting Type | Adapter |