Features
Specifications
Water Softener Connector, Braided, 3/4 x 1 in Fitting, Push-Fit x FIP, 200 psi, Stainless Steel, 200 deg F
- Sharkbite® stainless steel braided water softener connector hose
- No soldering, clamps or glue required
- Fits Copper, CPVC And PEX Tubing
- Lead free
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285998278 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section I1 |
| Package Length (in) | 21.60" |
| Package Width (in) | 7.80" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | UR3086FX24 |
| Type | Braided |
| Fitting Size | 3/4 x 1 in |
| Connection Type | Push-Fit x FIP |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Rating | 200 deg F |