Features
Specifications
SharkBite Max push-to-connect fittings allow you make pipe connections with half the insertion effort while withstanding double the burst pressure. Featuring a newly designed stainless-steel retainer, SharkBite Max delivers additional strength and durability while providing a 250 psi pressure rating. Female iron pipe end. Brass push fitting - no solder, glue, unions or tools required. UPC, IAPMO, and NSF-61 certified and approved. Fittings are removeable (with a disconnect clip) and reuseable. The fitting can be used with copper, PEX, and CPVC, and is rated at 200 F, 250 psi. It is made of 1-piece DZR brass. Fittings can be buried and placed behind drywall. Product is individually bagged. Manufactured to include no more than 0.25% weighted average lead content on wetted surfaces. Third-party listed, compliant with applicable U.S. and Canadian plumbing codes. 25-year warranty when properly installed on PEX, copper, CPVC and PE-RT. Five-year warranty when properly installed with HDPE SDR-9. Patented technology.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285465695 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H1 |
| Package Length (in) | 4.80" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | U070LFA |
| Fitting Size 1 | 3/8 In. |
| Fitting Size 2 | 1/2 In. |
| Connection Type 1 | Push |
| Connection Type 2 | FIP |
| Material | Brass |
| Pressure Rating (psi) | 200 |
| Maximum Working Temperature (F) | 200 |
| Fitting Type | Adapter |