Features
Specifications
Plastic deburring tool. Deburs pipe and helps in the marking of the pipe to indicate when the pipe is inserted completely into the fitting. Ensures precise insertion depths and deburring for reliable installations. One tool is able to do 1/2 In., 3/4 In., and 1 In. pipe. Reduces the need for additional tools, making it a cost-effective solution. Compatible with SharkBite 1st Gen and SharkBite Max fittings.
| Brand | SHARKBITE |
|---|---|
| UPC | 697285914629 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H1 |
| Package Length (in) | 1.38" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 8.00" |
| Material | Plastic |
| Length (In.) | 2.96 In. |