Sharp
EL233SB Pocket Calculator, Battery, 8 Display, LCD Display, White
SKU: EL233SB
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.29
Features
Specifications
Eight-digit pocket calculator is ideal for school, home or the office. Features a LCD display with large 8 mm display digits and durable plastic keys. The compact size increases portability and fits perfectly in your pocket or backpack. Other functions include percent key, square root key, three key independent memory and automatic power down. Operates on battery power.
- Easy-to-read, 8 digit LCD display
| Brand | Sharp |
|---|---|
| UPC | 074000017054 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 26, Section H1 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 4.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Battery Type | LR1130 |
| Color | White |
| Dimensions | 2.36 in W x 4.06 in D x 0.33 in H |
| Display Digits | 8 |
| Display Size | 8 mm |
| Display Type | LCD |
| Functions | 3-Key Independent Memory and Automatic Power Down Percent Key Square Root Key |
| Material | Plastic |
| Memory | 3-Key |
| Number Of Batteries | 1 |
| Power Source | Battery |