5/16 in 3/4 in Hex Washer Head Slotted Sheet Metal Screw
SKU: HT516X34
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$0.32
- Buy 25 for $0.27 each and save 16%
Features
Specifications
Sheet Metal Screw, 5/16 in, 3/4 in Overall Length, Type A Point Type, Hex Washer Head Type, Slotted Drive Type, Fully Threaded Thread Length, Steel, Zinc Plated
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section D2 |
|---|---|
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Thread Size | 5/16 in |
| Overall Length | 3/4 in |
| Point Type | Type A |
| Head Type | Hex Washer |
| Drive Type | Slotted |
| Thread Length | Fully Threaded |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |